2018 m. spalio 25 d., ketvirtadienis

Klaipėdos gynyba 1938 m.: durtuvais - prieš laivyno paradą


Tarpukaryje Klaipėdai buvo iškilusi reali grėsmė būti užimtai ginklu Vokietijos kariuomenės. Nors 1939 m. kovo mėnesį Vokietijos ultimatumas buvo patenkintas ir Klaipėda bei Klaipėdos kraštas buvo vėl atplėšti nuo Lietuvos, turime pripažinti, kad toks pavojus buvo kilęs ir Lenkijos ultimatumo metu 1938 m. kovą.
Šiems įvykiams skirta nemažai darbų, tačiau dauguma jų yra istoriniai plačiąja prasme, o tyrimai, kurie galėtų būti priskirti karo istorijos sričiai, dar yra labai reti. Kariuomenė ir karo veiksmai yra tik didžiosios politikos priemonės, tačiau visiškas karo istorijos, karinių vieno ar kito įvykio aspektų ignoravimas gali atsiliepti ir istorinio tyrimo vertei, sudaryti prielaidas neteisingų išvadų formavimui. 
Eventualius karo veiksmus Klaipėdoje 1938 m. vertėtų aptarti remiantis prof. Šarūno Liekio darbu „Laivyno paradas“ ir neįvykusi Klaipėdos okupacija 1938 m. Nežinomi Lietuvos ir Vokietijos santykių puslapiai.[i]
Šį straipsnį galima drąsiai pavadinti būtent karo istorijos darbu, kadangi jame pateikti labai siauri ir specifiniai, tačiau preciziškai parengti Vokietijos karinio jūrų laivyno (Kriegsmarine) planai, skirti Klaipėdos užgrobimui 1938 metų kovo mėnesį. Pasiremsiu ir kitais šio autoriaus darbais, tame tarpe knyga,  išleista anglų kalba, 1939– the year that changed everything in Lithuania's history[ii] ir straipsniu 1939 m. Vokietijos karinė agresija ir Lietuvos galimybės valdyti karinę krizę[iii]taip pat kitų istorikų darbais, prieškario statutais ir dokumentais.
 Kai kuriuos  prof. Š. Liekio teiginius vertinčiau kritiškai. Pvz., profesorius teigia, kad: „1938 m. kovo 18–19 d. krizės metu Lietuvos kariuomenės štabo II skyrius apie padėtį Rytprūsiuose neapibrėžtai teigė, jog „reikia manyti, kad lenkams puolant Lietuvą vokiečiai irgi galėtų pakeisti savo norus Lietuvos nenaudai“. O apskritai „mūsų kariuomenė per š. m. kovo mėn. 17 d. Lenkų ultimatumą savo uždavinius atliko“. Šis optimistinis tonas nebuvo pagrįstas to meto nacistinės Vokietijos planų žinojimu ir detalia jos parengiamųjų veiksmų, reaguojant į 1939 m. kovo 17 d. krizę, analize. Vokietijos planų vertinimas dar kartą įrodo, kad negalima pasitikėti tarpukario Lietuvos karinių struktūrų pateikiama informacija ir karinės analizės vertinimu.[iv] Su tokia išvadą negalėčiau sutikti. Bet grįžkim prie archyvinio dokumento, kurį pateikdamas autorius ir daro tokius vertinimus: „Neseniai šios publikacijos autoriui JAV nacionaliniame archyve Vašingtone, tarp kitų su Lietuvos istorija Antrojo pasaulinio karo metais susijusių dokumentų pavyko rasti iki šiol istoriografijoje nežinomą 1938 m. kovo 18 d. Vokietijos laivyno karinės operacijos, pavadinimu Flottenparade (vok. „Laivyno paradas“), planą, pagal kurį, Lenkijai pradėjus karinius veiksmus prieš Lietuvą, Vokietija būtų užėmusi Klaipėdos miestą.“[v] Ir šis planas iš tiesų yra istorikui nepaprastai reikšmingas vertinant 1938 m. kovo mėnesio įvykius ne tik Klaipėdoje, bet ir visos Lieytuvos mastu.
Prof. Š.Liekis, remdamasis šiuo planu[vi] tvirtina, kad jūrų desantas būtų buvęs sėkmingas, Klaipėda užgrobta. Susiduriame su problema, būdinga didesnei daliai karo istorijos tyrimų. Radę dokumentą, tokį  kaip planas Flottenparade, istorikai jį neginčijamai priima kaip faktą. Iš dalies tai tiesa – plano Flottenparade parengimas yra įvykęs istorinis faktas. Ar šis planas buvo realus ir šimtu procentų įgyvendintinas? Mums su jumis vertėtų padiskutuoti, išsiaiškinti, kokios pajėgos buvo numatytos šiai suplanuotai Vokietijos jūrų desanto operacijai, kokiomis pajėgomis kiek ir kokios Lietuvos kariuomenės buvo Klaipėdoje ir Klaipėdos apylinkėse, kaip, kada ir kokiomis pajėgomis Lietuvos kariuomenės daliniai galėjo pasipriešinti ir apsunkinti arba visiškai sutrukdyti šio plano įvykdymą. Nesurinkus ir neišanalizavus tokių duomenų daryti kokias nors išvadas būtų sudėtinga. Pradžiai apžvelkime jūros desantų galimybę iki aptariamo įvykio.
Jūrų desantai Lietuvos pajūryje
Lietuvoje gyvuoja naratyvas pervertinti jūros desantų Lietuvoje galimybę ir svarbą. Pirmą kartą jūrų desanto grėsmė Pirmosios Respublikos ginkluotosioms pajėgoms kilo 1923 m., į jų užimtą Klaipėdą įplaukus Prancūzijos karo laivų "Voltaire", "Algerien" ir "Senegalais" grupei. Prof. dr. Š. Liekis teigia, kad  „nebūtų buvę realu abejoti, kad įsikišus Prancūzijos karo laivyno pajėgoms sukilimo baigtis būtų buvusi nuspręsta.[vii] Toks pat požiūris būdingas ir kitiems istorikams bei daliai visuomenės. Vėlgi, su tokia nuomone nebūčiau linkęs sutikti. Panagrinėkime skaičius. Šarvuočio „Voltaire“ įgulą sudarė apie 900, „Arabe“ klasės minininkų „Algerien“ ir „Senegalais“ – apie 80 jūreivių. Tik nedidelė dalis iš beveik 1000 šių laivų įgulų narių galėjo būti panaudota desantui į Klaipėdos miestą - įgula karo laive turėjo daug darbo, ir negalėjo išskirti didesnių pajėgų desantui. Ginkluotiems šautuvais ir nedideliu skaičiumi kulkosvaidžių, neturintiems kitų sunkesnių paramos ginklų prancūzų jūreiviams būtų tekę susikauti su apie tūkstantį vyrų siekiančiomis sukilėlių pajėgomis, turinčiomis apie 20 kulkosvaidžių (neskaičiuojant paimtų iš nugalėtų prancūzų alpių šaulių).  Įspūdinga prancūzų laivų artilerija (305 mm12 254 mm, 16 75 mm, 10 47 mm pabūklų „Voltaire“, po 1 120 mm, 4 76 mm pabūklus „Algerien“ ir „Senegalais“), pavojinga pakrantės įtvirtinimams ir artilerijos baterijoms (kurių Klaipėdoje neturėta), buvo bevertė prieš lengvai ginkluotus lietuvių sukilėlius, išsimėčiusius Klaipėdos mieste. Laivynas, negalintis galinga artilerija apšaudyti taikų miestą, ir hipotetinis gražiai aprengtų, bet menkai ginkluotų jūreivių desantas prieš gausesnius lietuvių karius ir šaulius, kurių dalis kovos patirties sėmėsi pirmojo pasaulinio karo apkasuose ir kovose dėl Nepriklausomybės, stipriai motyvuotus ką tik pasiektos pergalės prieš elitinį prancūzų pėstininkų dalinį. Tarsi galingas ryklys prieš aštrius dantis iššiepusį vilką – vienas negali išlipti į krantą, kitas – įbristi į jūrą. Greičiau jau į jūrą būtų nušluotas prancūzų desantas, ir tai buvo viena iš priežasčių, dėl kurių Antantei teko nuryti karčią piliulę. Krizė buvo išspręsta taikiomis politinėmis priemonėmis, o Klaipėdos miestas ir kraštas liko Lietuvai. 
Prancūzų karo laivas "Voltaire"
Ši ryžtinga karinė operacija "pilkojoje zonoje" yra plačiai tyrinėta ir ją šį kartą giliau neliesime, toliau kalbėsime apie jūrų desantus. 
Sukilėliai Klaipėdoje
 Taigi, tarpukaryje mūsų laivyno karininkai kankinosi troškiuose tirštuose mokomojo karo laivo Prezidentas A.Smetona išmetamuose dūmuose ir, pavydžiai besidairydami į artimiausius kaimynus, kūrė laivyno vystymosi planus, skaičiavo projektų biudžetus ir nuolat grasino mistiniu priešo desantu. Nesvarbu, kad 525 km sausumos siena su Lenkija, be jokių fortifikacinių įrengimų, kuriai pilnai pridengti kariuomene nebuvo pajėgų, sudarė palankias aplinkybes veikti gausesnei Lenkijos sausumos kariuomenei, tame tarpe ir kavalerijai, o štai ne tik pajėgų jūrų desantams, bet net ir minčių  apie juos Lenkijoje nebuvo. Perpus trumpesnė siena su Vokietija taip pat buvo lengvai įveikiama, o šios šalies karinė galia nuolat didėjo.
Mokomasis karo laivas "Prezidentas Smetona"
1938 m. jūrų leitenantas Vytautas Kuizinas Lietuvos karininkų laikraštyje "Kardas" publikuotame straipsnyje Jūra ir jos gynimas[viii] išsakė nuomonę, kad Lietuvai reikalingas pakankamai stiprus laivynas, nes poreikis gintis jūroje ir apginti savo pakrantę yra didelis. Jo teigimu, reikėjo kelių povandeninių laivų, remiamų antvandeninių torpdeinių laivų, kelių pagalbiniai laivų minų gaudymui, mokymui ir kt., o svarbiausia - keleto upių laivų vidaus vandens kelių apsaugai. Pasak jo, "šitoks laivynas, drąsių vyrų valdomas, pažįstamoje pakrantėje ir iš anksto paruoštoje pozicijoje gali padaryti puolančiam laivynui tokių žymių nuostolių, kad puolimo rengimas vargu apsimokėtų." Kaip ir galima tikėtis, jauno, neseniai karjerą pradėjusio jūrų karininko požiūris labiau atliepė jo norus, nei realią padėtį. V. Kuizinas savo straipsnyje sumenkino aviacijos vaidmenį pakrančių gynyboje ir įrodinėjo, kad aviacijos įsigijimas ir išlaikymas yra brangesnis, nei karo laivų. Todėl nenuostabu, kad iš karto jo išsakytiems teiginiams oponavo Lietuvos karo aviacijos mjr. Kazys Šimkus. Jis įrodinėjo karo aviacijos galią ir jos galimybes kovoje prieš laivyną bei užtikrinant pakrančių apsaugą. Su daugeliu teiginių būtų sunku nesutikti, tačiau visgi esminis akcentas būtų šioje citatoje: „Dėl desantų, mano nuomone, mums nėra ko sielotis, nes mūsų galimiems priešams sausuma arčiau ir greičiau“.[ix] Be jokios abejonės, Lietuvos geografinė padėtis sąlygojo, kad laivynas nebuvo prioritetu ir nebuvo kertiniu akmeniu valstybės gynyboje. 
Dėl tokios geografinės padėties, Lietuvos teritorijoje jūrų desantai nebuvo aktualūs ir carinėje Rusijos imperijoje. Dar 1923 m. Teodoras Daukantas, aptardamas carinės Rusijos Baltijos jūros pakrantės gynybą konstatavo: „Taigi, ekonominiu atžvilgiu Baltijos jūros apystovose, Rusijai buvo patogiau gintis sausumos pajėga. Strateginės apystovos taip pat kalbėjo sausumos gynimosi nauda.[x], bei padarė išvadą: „Vartoti jūrų būdą Lietuvos krantams ginti, matyti, iš pagrindų būtų metodologinė klaida.[xi]  Straipsnio autoriaus teigė: „...Klaipėdos miestui ir uostui apsaugoti nuo bombardavimo iš jūrų, reikėtų ši vieta įtvirtinti, pastačius nuolatinę jūrų bateriją[xii] Specialiai sudaryta komisija priėjo tos pačios nuomonės. Ar nekeista, kad vėliau paminėto straipsnio autorius, jūrų kapitonas T. Daukantas (buvęs carinės Rusijos jūrų karininkas, 1915-1916 m. dalyvavęs rengiant „popierines“ rusų desanto operacijas), tapęs krašto apsaugos ministru, atsargos generolu leitenantu,  jau piešė niūrias priešo pėstininkų pulkų su tankais išsilaipinimo Lietuvos pakrantėje perspektyvas?[xiii] Tuo tarpu Lenkijos strategai net lazdele smėlyje nebraižė tokių drąsių desanto operacijų, jau nekalbant apie studijas ir atitinkamus kariuomenės bei laivyno mokymus. Nors Sovietų Sąjunga ruošėsi ir atkakliam Lietuvos pasipriešinimui, o kur kas didesnio nei Lenkijos sovietinio Baltijos laivyno 1940 m. birželį nebevaržė nei nugalėtos Suomijos, nei Latvijos ir Estijos pakrančių artilerijos baterijos, jūrų desantas į neapsaugotą Lietuvos pajūrį nebuvo planuojamas. Vienintelė šalis, apie kurios planuotą Klaipėdos užgrobimą iš jūros yra žinoma, buvo Vokietija.
Visų pirma norėtųsi pastebėti, kad tai yra vien Vokietijos karinio jūrų LAIVYNO planas. Nors šiame plane ir kalbama apie tai, kad reikia atsižvelgti į sausumos kariuomenės padėtį, tačiau nenumatyti nei konkretūs ryšio užmezgimo ir palaikymo būdai, nei bendri veiksmai su sausumos kariuomene ir „penktąja“ kolona Klaipėdoje ir Klaipėdos krašte. Taigi, iš esmės yra suplanuotas Klaipėdos miesto užėmimas vien karinio jūrų laivyno jėgomis. Pradėkime nuo to, kad aptariamu laikotarpiu Vokietijos karo laivyne nebuvo jokių „jūrų pėstininkų“, „šturmo“, „desanto“ ar kaip nors panašiai pavadintų, specialiai apmokintų laivyno dalinių. Tokie daliniai neminimi ir plane Flottenparade, tad sovietinės propagandos suformuoto kulkosvaidžio juostomis bei granatomis apsikarsčiusių bebaimių rusų matrosų įvaizdžio nederėtų tiesiogiai perkelti į karo istorijos tyrimus. Prof. Š.Liekis teigia, kad Klaipėdoje 1939 kovo 23 d. buvo jūreivių su pėstininkų uniformomis, bet laivyno kepurėmis, ir kad greičiausiai jie buvo iš išsilaipinimo grupių ar kranto apsaugos dalinių.[xiv] Vokietijos karinio jūrų laivyno desantinių dalinių istorija nėra visiškai nežinoma sritis. Tik 1938 m. kovo mėn. Svinemiundėje (vok. Swinemünde, lenk. Świnoujście) buvo suformuota Smogiamoji jūrų kuopa (vok. Marine-Stoßtrupp-Kompanie)[xv]. Ši kuopa dalyvavo 1939 metais užimant Klaipėdą, greičiausiai jai priklausantys jūreiviai su neįprasta apranga, kurią Š. Liekis pavadino pėstininkų uniformomis, ir yra užfiksuoti knygoje patalpintoje nuotraukoje.[xvi] Bet ir šis elitinis padalinys 1939 m. rugsėjį patyrė nepateisinamai didelius nuostolius vykdydamas desantinę operaciją Vesterplatėje, Lenkijoje, nes jokia uniforma ir joks pavadinimas negali atstoti parengimo stokos, ugnies paramos priemonių ir galios trūkumo.
Vokietijos karinio laivyno daliniai, plane Flottenparade numatyti Klaipėdos desantiniai operacijai, buvo sudaryti iš paprastų jūreivių, surinktų iš laivų įgulų[xvii] ir neturinčių jokio specialaus paruošimo bei ginkluotės. Antra, jie neturėjo jokių sunkiųjų priemonių (minosvaidžių, automatinių pabūklų), artilerijos. Sunkiosios priemonės ir artilerija yra nepakeičiami miesto kautynėse. Kaip ir tankai bei šarvuočiai, kurių desantui skirti daliniai taip pat neturėjo. Tai atsispindi ir Lietuvos kariuomenės Pėstininkų statuto II dalyje, Kautynės, kurio esminės nuostatos dėl kovos veiksmų mieste nepaseno iki dabar.[xviii] Žinoma, desantą turėjo remti laivų artilerija. Tačiau ką galima padaryti su laivų artilerija mieste? Ogi sugriauti miestą, šiuo atveju, beje, „vokišką“, taigi „savą“. Naikinant „savus“, „vokiečius“. Tuo tarpu tiesioginiam šaudymui į namo rūsyje arba kuriame nors lange įrengtą ugnies tašką laivyno artilerija netinka visiškai. Plane vokiečiai tokių uždavinių laivyno artilerijai nekėlė, apsiribodami vien priedanga pakrantėje: „Pakrantės srityje bus naudojama kreiserių artilerijos priedanga.[xix] Prof. Š. Liekis teigia: „Akivaizdu, kad turėdami milžinišką persvarą jūroje bei ore ir galimybę paremti išsilaipinančius dalinius intensyvia artilerijos dalimi, Vokietijos kariškiai būtų sėkmingai išsprendę sau keltus uždavinius.[xx] Ar tikrai milžiniška persvara jūroje ir ore tokia svarbi, kad neginčijamai nulemia jūrų desanto mieste sėkmę?
Laivai plaukioja jūroje, į krantą „išlipti“ ir užiminėti gatves, paštą ir telegrafą negali. Pedantai vokiečiai tą puikiai supranta, todėl plane numato suformuoti du desantinius batalionus, 1-ą ir 2-ą, kuriuos numatoma sujungti į atskirą pulką. Tačiau ad-hoc suformuoti desanto batalionai nei kiekybiškai, nei kokybiškai neatitinka sausumos kariuomenės batalionų.
Vokietijos ir Lietuvos sausumos pajėgų šaulių batalionai buvo labai panašūs. Kiekvieną jų sudarė vadovybė, ryšių būrys (išskirtas iš pulko ryšių kuopos), 3 šaulių kuopos ir 1 sunkiųjų kulkosvaidžių kuopa[xxi], šiek tiek skyrėsi tik jų ginkluotė. Tačiau tokio panašumo nerasime tarp minimo vokiečių ad hoc jūrų desanto pulko ir Lietuvos kariuomenės šaulių bataliono ar pulko, kaip kad nėra panašumo tarp mažesnių dalinių ir padalinių.
Taigi, 1938 metų kovo mėnesį Klaipėdoje stovėjo Lietuvos kariuomenės 6-ojo pėstininkų pulko štabas su tarnybomis ir vienas šio pulko šaulių batalionas [atkreipsiu dėmesį, kad pėstininkų batalionas ir kuopa  Lietuvos kariuomenėje buvo vadinamas "šaulių batalionu" ir "šaulių kuopa", tai buvo reguliarios kariuomenės vienetai ir nieko bendro su Lietuvos šaulių sąjunga neturėjo, - E.P.] bei  vienas 4-o artilerijos pulko motorizuotas artilerijos būrys. Pagal karo meto etatus kiekvieną iš 3 bataliono šaulių kuopų turėjo sudaryti trys būriai po 3 šaulių ir 1 įgudusių šaulių ir granatininkų skyrius. Lietuvos kariuomenės šaulių skyrių sudarė 14 karių, ginkluotų šautuvais ir lengvuoju kulkosvaidžiu Brno 26 m. (dar žinomu kaip ZB 26)[xxii]
Žvilgtelėkime į vokiečių planą: „Šturmo grupės sudarymui, pvz., 1-osios eskadrinių minininkų flotilės 1-asis ir 2-asis pirmosios išminuotojų flotilės būriai 1-osios divizijos vadui skiria po vieną kulkosvaidį ir po vieną šaulių būrį, susidedantį iš 16 vyrų ir vadovaujamą dviejų puskarininkių, be to, šturmo grupės vadą karininką“.[xxiii] Vokiečių šturmo būrys, 18 vyrų su 1 kulkosvaidžiu, Lietuvos kariuomenės šaulių skyrius – 14 karių su kulkosvaidžiu, T.y., vokiečių šturmo būrys lygus LK šaulių skyriui. Svarbiausia, kad LK šaulių skyrius turi tris lengvuosius kulkosvaidžius, o vokiečių šturmo būrys – vieną, nes, remiantis Kautynių statuto nuostatomis (nepasenusiomis ir šiandien) „Lengvasis kulkosvaidis yra pagrindinis skyriaus ginklas[xxiv]. Tik išėjus iš rikiuotės kulkosvaidžiui, jį reikalaujama pavaduoti spiestine šautuvų ugnimi. Reikalaujama, tačiau sunkiai įvykdoma. „Nustojęs kovotojų, teturėdamas 3-4 kovotojus lengv. kulkosvaidžiui aptarnauti, skyrius ugnies atžvilgiu vis dar pakankamai pajėgus ir turi toliau vykdyti gautąjį uždavinį“.[xxv] Akivaizdu, kad būrio kovinę vertę labiau lemia ne durtuvų skaičius, o lengvasis kulkosvaidis. Ir durtuvų, ir kulkosvaidžių LK šaulių būryje trigubai daugiau.
Lengvasis kulkosvaidis Brno 1926 m.

Jūreiviai mokintis kautis sausumoje neturėjo kada, nes gilinosi į sudėtingų laivo įrengimų ir mechanizmų aptarnavimą, budėjo nesibaigiančiose vachtose, šveitė denius ir laivo patalpas. Lietuvos kariuomenės kareiviai mokinosi kautis tik sausumoje, tame tarpe ir mieste.
Hipotetinių kovos veiksmų pavyzdys: vokiečių šturmo būrys (ach, kaip skamba, papuoštų bet kurią kompiuterinę „šaudyklę“) išsilaipina ir įsitvirtina kokiame nors pastate. Pvz., pašte. Arba geležinkelio stotyje, kaip numatyta plane Flottenparade. Imkim daugiau, pvz., 2-3 būrius, arba visą desanto „kuopą“. Pusšimtį vyrų su 3 kulkosvaidžiais. Lietuvos šaulių kuopos vadas gauna užduotį stotį atsiimti. Visu ūgiu ir maršo žingsniu neprieisi. Belieka atsigabenti keletą sunkiųjų kulkosvaidžių, tokių batalionas turi 12. Kuopai buvo priimta priskirti vieną-du kulkosvaidžių būrius, t.y. 3-6 sunkiuosius kulkosvaidžius. Tokiu būdu įgyvendinamas dar vienas, nepasenęs iki pat šių dienų, statuto reikalavimas: „...pirmas pėstininkų uždavinys kautynėse bus atsakyti į priešo ugnį ir nuslopinti jo ugniavietes, kitaip sakant, susidaryti ugnies persvarą.[xxvi] Sutikite, 9 lengvieji ir 3-6 sunkieji lietuvių  kulkosvaidžiai prieš 2-3 vokiečių – užtikrinta ugnies persvara. Tačiau mūsų kulkosvaidžiai mūro sienoms nelabai pavojingi. Padaryti gyvosios jėgos nuostolių, laikinai nuvaikyti vokiečius nuo langų, prispausti prie sienų  gali. Bataliono vadas savo žinioje dar turi 2 automatinius pabūklus Oerlikon
Lietuvos kariai su 20 mm automatiniu pabūklu Oerlikon
Šiems mūro siena irgi rimta kliūtis, tačiau jie šaudo ne kulkomis, o sviediniais, kurie turi sprogstamąjį  užtaisą (tiesa, gana nedidelį) ir sprogsta, suformuodami skeveldras. Uždarose stoties patalpose net ir nedideli 20 mm sviedinėliai gerokai pavojingesni nei paprastos kulkos. Bet vokiečių jūreiviai atkaklūs, mūro sienos storos, pasiduoti nenori, ugnis susilpnėjo, bet vis dar pakankamai intensyvi. Lietuvos kariuomenės Kautynių statutas numato, kad kautis be artilerijos pėstininkai gali tik išimtinėmis sąlygomis.[xxvii] Atsižvelgdami į tai, šiandien dažnai menkinami ir juodinami to meto kariuomenės vadai pėstininkų pulkui Klaipėdoje priskyrė 4-o artilerijos pulko motorizuotą artilerijos būrį. Tokį kaip tik suformavo 1938 m. kovo 5 d.[xxviii] Išridenta šaudyti tiesiu taikymu 75 mm prancūziška 1897 m. lauko patranka, atlaikiusi visą pirmą pasaulinį karą, vėliau ir antrą pasaulinį, būtų lemiamas koziris mūsų hipotetiniame mūšyje dėl stoties.[xxix] 
Lietuvos kariuomenės artileristai 76,2 mm lauko patranka
Artilerijai apmalšinus vokiečių įkarštį ir jų kulkosvaidžių ugnį, jau galima pradėti pastato šturmą, karybos abėcėlė, du kart du lygu keturi. Jeigu priešas po artilerijos apšaudymo neiškels baltos vėliavos. Turėdamas užtikrintą ugnies persvarą, kuopos vadas turi galimybę manevrui ir jėgų koncentravimui, t.y. didžiausiomis pajėgomis atakuoti ten, kur silpniausia priešo ugnis ir kur gali būti pasiektas didžiausias netikėtumas. Ir atvirkščiai, neskaitlingas, silpnai ginkluotas desantas, lokalizuotas ginamame objekte, pasmerktas pasiduoti arba tikėtis prasmukti iš apsupimo ir išsisklaidyti mažomis grupelėmis ar pavieniais kariais, nebekeliančiais realaus pavojaus besiginančiai Lietuvos kariuomenei.
Sukarintos organizacijos Klaipėdos krašte
Karo atveju reguliariąją Lietuvos kariuomenę turėjo paremti ir Šaulių sąjunga, o vokiečių jūrų desantą – vietinių vokiečių smogikai.
Pereikime prie vokiečių „penktosios“ kolonos Klaipėdoje. Nors dažniausiai įprasta vartoti terminus SS ar SA smogikai, Klaipėdoje ir Klaipėdos krašte ginkluotus būrius telkė ir Ordnungsdienst organizacija.  Kaip grėsmingai beskambėtų žodis smogikas, tai nėra koks nors elitinis karys. Netgi atvirkščiai, tokio „kovotojo“ karinis pasirengimas, pasireiškęs marširavimu gatvėmis mušant koją ir traukiant nacistines daineles bei pašaudymu  į butelius ir skardines pamiškėje, trumpi kursai Vokietijoje (kurie buvo vykdomi jau gerokai vėliau nei nagrinėjamas laikotarpis)[xxx] neprilygo Lietuvos kariuomenės (kaip ir bet kurios kitos šalies kariuomenės) pėstininko paruošimui. Tą iliustruoja, pvz., Gdansko pašto gynybos istorija 1939 m. rugsėjo 1 d. Ireguliarių formuočių privalumai ir aukšta motyvacija geriausiai pasireiškia veikiant partizaniniais metodais, gerai pažįstamoje vietovėje prieš smulkius kariuomenės, ypač užnugario, padalinius. Lietuvos kariuomenė Klaipėdoje, paremta vietinių šaulių, buvo tokioje pat gerai pažįstamoje vietovėje, kaip ir vokiečių smogikai, t.y. pastarieji neturėjo esminio ireguliarių grupuočių privalumo.
Gerokai daugiau sukarintoms Vokiečių organizacijoms Klaipėdoje ir Klaipėdos krašte dėmesio Š.Liekis skiria knygoje 1939– the year that changed everything in Lithuania's history. Autorius, remdamasis Lietuvos kariuomenės dokumentais, konstatuoja sukarintos  organizacijos Ordnungsdienst ir kitų susivienijimų suaktyvėjimą 1939 m. pavasarį[xxxi], t.y. praėjus metams po 1938 m. Lenkijos ultimatumo. Todėl galima konstatuoti, kad „penktosios kolonos“ aktyvumas 1938 m. kovą buvo nepalyginamai mažesnis nei 1939 m.
Prof. Š. Liekio nuomone, prasta padėtis buvo ir su Šaulių organizacija Klaipėdos krašte. Pasak jo, 1938 lapkričio-gruodžio mėnesiais tinkamų kovai šaulių Klaipėdos mieste buvo apie 400, o pietinėje Klaipėdos krašto dalyje – 488, t.y. apie 900 šaulių. Autorius nurodo, kad 1938-10-26 jiems pilnai apginkluoti trūko 368 šautuvų, 14 pistoletų ir 4 lengvųjų kulkosvaidžių, bei iškelia problemą, kad šauliai mokėjo naudotis Maksimo kulkosvaidžiais, bet nebuvo mokinami naudoti Brno 26 m. kulkosvaidžius.[xxxiii] Susipažinę su keletu mėnesių vėlesniu dokumentu randame reikalingas žinias: 1939 m. kovą Klaipėdos šaulių rinktinė turėjo 388 vnt. 88 m. šautuvus ir 481 „trumpą“ šautuvą[xxxiv], 22 pistoletus, 12 lengvųjų kulkosvaidžių 08/15 m.[xxxv]. Sudedame šiuos skaičius ir matome, kad matematiškai individualiu ginklu galime apginkluoti 901 šaulį, o ginkluotiems Maksimo (t.y. 08/15 m.) kulkosvaidžiais šauliams nebuvo būtinybės mokintis naudotis Brno 26 m. kulkosvaidžiais, kurių ginkluotėje neturėta. Dr. Vytautas Jokubauskas pateikia duomenis, kad: „1938 m. gruodžio mėn. XX Klaipėdos rinktinė turėjo 960 šaulių. Rinktinė turėjo 9 kulkosvaidžius, 10200 šovinių jiems, 907 šautuvus ir 58566 šovinius jiems, 200 pistoletų su 2220 šovinių ir 20 granatų..[xxxvi]
Lietuvos kariuomenės šaudmenų vienetas (ŠV) šautuvui buvo 40, lengvajam kulkosvaidžiui – 1000 šovinių. Pėstininkams priklausė neštis 120 šovinių šautuvui (3 ŠV) ir 500 šovinių lengvajam kulkosvaidžiui, dar po 1500 šovinių kiekvienam kulkosvaidžiui buvo pervežama kuopos vežimuose.[xxxvii] Klaipėdos rinktinės šauliai kiekvienam šautuvui turėjo po 64-65 šovinius (1,5 ŠV), kulkosvaidžiui – po 1133 šov. (1,1 ŠV), t.y. šiek tiek daugiau nei pusę šaulių kuopai skirtų šaudmenų, daugiau nei pakankamai pasipriešinti jūrų desantui ir smogikams, be to, skirtingai nei desantą, šaulius papildomai šaudmenimis galėjo aprūpinti 6-as pėstininkų pulkas.
Lietuvos kariuomenės 1932 m. parengtas Klaipėdos gynybos planas[xxxviii] yra labai detalus ir stebina savo įžvalga bei tikslumu ir jame numatytos visos gynybai nuo desanto ir smogikų atakų būtinos priemonės.
Vokietijos kariuomenė Rytprūsiuose
Gerb. prof. Š. Liekis teigia: „Klaipėdos antžeminio užėmimo operaciją turėjo įgyvendinti du jūrų pėstininkų batalionai, kurie turėjo užimti Klaipėdos miestą ir išlaikyti jį iki pagrindinių sausumos pajėgų atvykimo iš Rytų Prūsijos.[xxxix] Deja, šią citatą atitinkančių duomenų plane Flottenparade nepavyko aptikti. Tačiau tenka visiškai pritarti - Flottenparade sėkmė tiesiogiai priklausė nuo Vokietijos sausumos kariuomenės pajėgų. Kas tai per pajėgos ir kaip greitai jos galėjo pasiekti Klaipėdą?
Rytprūsiuose buvo dislokuoti I-ai Karinei apygardai (Wehrkreis I) pavaldūs daliniai. Visų pirma – trys pėstininkų divizijos: 1-a, 11-a ir 21-a. Šios pėstininkų divizijos buvo taip vadinamos I-os bangos, t.y. ginkluotos pagal pilnus etatus. Iš judriųjų dalinių Rytprūsiuose buvo tik 1-a kavalerijos brigada, o 1937 m. spalio 12 suformuotas vienas (I/10) 10-o tankų pulko batalionas, kuris po keleto pratybų Stablack apylinkėse 1938 m. kovo 26 buvo dislokuotas Zintene, apie 20 km į pietus nuo Karaliaučiaus (Kenigsbergo)[xl]. Karaliaučiuje stovėjo motorizuotas žvalgybos batalionas, kurį sudarė dvi motociklų ir viena šarvuotų automobilių kuopa. Atsižvelgiant į 1939 karo veiksmus su Lenkija galima teigti, kad galėjo būti mobilizuotos dar keturios divizijos: 61-a, II-os bangos, bei 206-a, 217-a ir 228-a, taip vadinamos III-ios bangos. 61-oji nuo 1-os, 11-os ir 21-os skyrėsi tik kai kurios ginkluotės, pvz.,  priešlėktuvinės kuopos, minosvaidžių trūkumu. Jeigu ši divizija buvo daugmaž pilnavertė, tai kitos trys, suformuotos iš vyresnio amžiaus rezervistų, buvo kur kas silpnesnės. Jos visiškai neturėjo priešlėktuvinių ir sunkiųjų pėstininkų pabūklų, minosvaidžių, turėjo daug mažiau transporto priemonių. Priminsiu, Vokietija 1938 m. kovą mobilizacijos nepradėjo, kariuomenės daliniai iš savo dislokacjos vietų arčiau sienos nepajudėjo: „pasienyje jokio judėjimo nepastebėta, sienos apsauga nuolatinė, karių atostogų neleidžia.“[xli] Jau po 24 val. konstatuojama: „Lietuvos vyriausybei Lenkų patiektas sąlygas priėmus padėtis Vokiečių pusėje/išdėstyta Kar. Št. II skyriaus biuletenyje Nr.3/ atslūgo. Bet koks atostogų suvaržymas ir aprengties stovio buvimas atmainytas. Didžiuma puskarininkių su šeimomis/ kaip pas vokiečius priimta/ išvyko sekmadienio atostogų.[xlii] Kol kas žinomi faktai leidžia teigti, kad jokie nauji Vokietijos kariuomenės junginiai ir daliniai Rytų Prūsijoje 1939 m. kovą nebuvo mobilizuoti ir nedelsiant prieš Lietuvą galėjo būti panaudoti tik kadriniai taikos metų daliniai, kurie buvo nuolatinėse savo dislokacijos vietose. Kaip greitai iš šių vietų Vokietijos sausumos pajėgų daliniai galėjo pasiekti Klaipėdą ir paremti jūrų desantą? Vienas iš svarbiausių kriterijų yra paros žygis, t.y. atstumas, kurį vidutiniškai gali įveikti kariuomenės dalinys arba junginys. Ir taip, maksimaliu paros žygio atstumu pėstininkams ir arkliais kinkomai artilerijai būtų galima laikyti 30-40 km per parą. Žinoma, pėstininkų daliniai galėjo įveikti ir didesnius atstumus, tačiau tai jau buvo išskirtiniai atvejai[xliii], be to, aptariamomis aplinkybėmis vokiečių pėstininkams buvo keliamas reikalavimas ne tik atžygiuoti į Klaipėdą, bet ir iš karto stoti į mūšį, paremiant jūrų desantą miesto kautynėse. Tankų ir motorizuoti daliniai galėjo judėti kur kas greičiau, jų paros žygis siekė 120-150 km. Greičiausi buvo automobiliais pervežami pėstininkai ir motociklistai, kurių paros žygis galėjo siekti 250-300 km. Tačiau tokius žygio tempus niekais galėjo paversti menkiausias pasipriešinimas.
Vokietijos kariuomenė Rytų Prūsijoje visą tarpukarį buvo nukreipta prieš Lenkiją, pasienyje su Lietuva ir netoli jo buvo dislokuota 1-a PD, o apie 60 km nuo Lietuvos sienos buvo vokiečių kavalerijos Rytų Prūsijoje centras – Instenburgas. Taigi, artimiausia stipri Vokietijos kariuomenės įgulą stovėjo Tilžėje. Lietuvos kariuomenė tikėjosi, kad iš Tilžės kiekvienu momentu į šiaurę nuo Nemuno gali būti panaudota 4 pėstininkų (iš jų 3 SA), 1 dviratininkų, 1 motorizuotas (SS) batalionai ir 3-5 kavalerijos eskadronai (SA), 1 artilerijos grupė.[xliv] Tuo tarpu parengtose fotokortelėse nurodyta, kad Tilžėje stovėjo du šaulių batalionai (III/43, III/1), 1 dviratininkų batalionas ir 1 žvalgybinės aviacijos eskadrilė.[xlv] Nuo Tilžės iki Klaipėdos keliu Tilžė-Pagėgiai-Šilo karčiama-Priekulė-Klaipėda buvo apie 100 km[xlvi], kas 2,5 karto viršijo maksimalų pėstininkų dalinių paros žygį (dviratininkams – 1 paros žygis)
Kitas didelis garznizonas buvo Instenburge: čia stovėjo 1-os PD štabas, 1 PP štabas, 43 PP štabas ir 2 šaulių batalionai (I ir II/43),  šio pulko 13-a minosvaidžių ir 14-a PT kuopos, vienas 37-o AP artilerijos divizionas (I/37), 1-6 KP, 1 šarvuotų automobilių kuopa.[xlvii] Tai – 58,5 km iki Tilžės ir apie 160 km iki Klaipėdos[xlviii], viso apie 218 km, kas sudaro net 4 pėstininkų paros žygius. Pasiremkime 6-jo sovietinės kavalerijos korpuso panaudojimo patirtimi 1940 m. vasarą. Pvz., per birželio 8 ir 9 d. 6-a šio korpuso kavalerijos divizija nužygiavo 175-180 km. Kaip savo atsiminimuose teigia korpuso vadas Jeriomenka, „Tokie sunkūs maršai pačioje pradžioje gali pakirsti divizijos jėgas“.  Taigi galime teigti, kad įveikti tokį atstumą būtų užtrukę 2-3 paras.
22. PP daliniai stovėjo Gumbinėje, jų veikimo kryptis – Kybartai.
Motorizuotas žvalgybos batalionas buvo už 215-220 km, o tankų batalionas – 225-240 km nuo Klaipėdos.
Reziumuojant, iš nuolatinių dislokacijos vietų pakelti pėstininkai ir kinkoma artilerija Klaipėdą galėjo pasiekti tik antrą-ketvirtą, dviratininkai ir kavalerija bei tankų batalionas – antrą žygio dieną. Vadinasi, greičiausiai, tą pačią parą, Klaipėdą galėjo pasiekti motorizuotas žvalgybos batalionas, turėjęs apie 300 motociklų ir apie 20 šarvuotų automobilių, ir dviratininkų batalionas iš Tilžės.
Kaip jau minėjau, tokie žygio tempai buvo galimi tik Lietuvos kariuomenės daliniams ir šauliams visiškai nesipriešinant. Tuo tarpu Pagėgiuose stovinti 7-o pėstininkų pulko I-o bataliono 1-a kuopa, sustiprinta sunkiaisiais kulkosvaidžiais ir viena automatine 20 mm patranka, dviračiais, motociklais ir sunkvežimiais[xlix], turėjo visas galimybes ženkliai pristabdyti vokiečių judėjimą. Pvz. 1940 m. Danijoje, analogiškomis aplinkybėmis danų dviratininkų kuopos ir būriai su 20 mm automatinėmis patrankomis sustabdė vokiečių kariuomenės avangardus, kuriuos sudarė būtent motociklistai ir šarvuoti automobiliai, padarydami jiems ženklių nuostolių.[l]
Šalių ginkluotė
Prof. Š.Liekis kategoriškai teigia: „[...] o abejotinos kokybės ginkluotės turėta apginkluoti apie 120000 žmonių.[li] Kas gi ta kita abejotina ginkluotė? 9 mm belgiškas pistoletas Browning, kokybe garsėjančios firmos FN gaminys su modernia 2 eilių dėtuve 13 šovinių, išplitęs po visą pasaulį ir kai kurių šalių kariuomenėse naudojamas ir dabar? Tarp kitko, Lietuvos kariuomenėje nebuvo tokių senienų, kaip Prancūzijoje ar Lenkijoje naudojami pirmo pasaulinio karo “erzacai“ Cebra ir Ruby. Iki 1937 m. rugsėjo 15 d. jų turėjo būti pristatyta 6000 vnt. pistoletų FN „Browning“.[lii] Galbūt buvo prasti šautuvai? 7,92 mm Mauser sistemos šautuvai, pagaminti tos pačios belgų FN ir čekų Brno gamyklose buvo vieni geriausių pasaulyje, tokius pačius naudojo ir Vokietija. Čekiškų „Mauser“ (vz. 24) buvo gauta 15000 vnt., belgiškų FN „Mauser“ gauta 10000, o 1937 m. nuo vasario iki rugpjūčio turėjo būti pristatyta dar 40000 vnt.[liii] Beje, vokiečiai analogišką šautuvą priėmė ginkluotėn tik 1935, taip kad 1938 m. didelė jų kariuomenės dalis tebebuvo ginkluota pirmo pasaulinio karo laikų 98 m. šautuvais bei karabinais Mauser. Tokių šautuvų buvo ir pas mus, bet didžioji jų dalis buvo suremontuoti, pakeičiant jų vamzdžius naujais, pagamintais Linkaičiuose. Tada galbūt abejotina lengvųjų kulkosvaidžių Brno 26 m. kokybė? Taip pat ne, dešimtimis tūkstančių tokių kulkosvaidžių apsiginklavo Rumunija, Jugoslavija, o pati Vokietijos kariuomenė po Čekoslovakijos aneksijos apsiginklavo 31200 šių kulkosvaidžių[liv]. Šio kulkosvaidžio modifikaciją Bren britų kariuomenė naudojo iki...1991 m. 1938 m. kovą Brno kulkosvaidžių Lietuvos kariuomenė turėjo 1900 vnt. (iki okupacijos įsigijo daugiau kaip 3000), buvo užsakiusi jiems stovus, leidžiančius šaudyti į lėktuvus (1938 m. pirma partija sulaikyta Vokietijoje) ir priešlėktuvinius taikiklius. Pvz., 6-as PP 1939 m. sausio 1 turėjo 200 tokių kulkosvaidžių, 20 stovų ir 70 priešlėktuvinių taikiklių jiems. Šie ginklai buvo skirti apginkluoti dviems mobilizuojamiems pulkams ir atskiram batalionui.[lv] Senesni 08/15 m. kulkosvaidžiai buvo modernizuoti ir naudojami išimtinai priešlėktuviniai gynybai.[lvi] Sunkieji kulkosvaidžiai 08 m. buvo seni, tačiau didelė jų dalis buvo suremontuota, modernizuota (dokumentuose jie vadinami transformuotais), dalis pritaikyta šaudyti į lėktuvus. Ir vėl, tokiais ginklais buvo ginkluota ir Lenkijos bei Vokietijos kariuomenės. Beje, 1939 m. Rytų Prūsijoje iš 7 mobilizuotų divizijų 3 buvo ginkluotos būtent kulkosvaidžiais MG.08 ir MG.08/15.[lvii]
81,4 mm 1934 m. Brandt minosvaidžiai buvo absoliučiai vienodi su vokiškais 8 cm sGrWr34. 20 mm automatinė patranka Oerlikon galėjo būti panaudota prieš žemės ir oro taikinius bei sėkmingai kautis su visų tipų vokiečių šarvuota technika. Antrojo pasaulinio karo metu Vokietijos kariuomenė itin sėkmingai miesto kautynėse naudojo analogiškas 20 mm automatines patrankas Flak 30/38.
75 mm prancūziška 1897 m. patranka garbingai atlaikė du pasaulinius karus ir 1938 m. buvo patikimas ir efektyvus ginklas visų rūšių kautynėse. Be to, Lietuvos kariuomenės artilerija buvo ginkluota ir tuo metu vienomis moderniausių 105 mm 1934 m. haubicų, ką tik įsigytų Prancūzijoje. 
Prof. Š. Liekio teiginys: „Paminėtinas ir tas faktas, kad tokios vokiečių pėstininkų divizijos artilerijos parkas – 151 artilerijos pabūklas (papildomai divizijoje turėta 12 zenitinių pabūklų ir 147 minosvaidžius) – daugiau nei dvigubai viršijo visos Lietuvos kariuomenės turėtą artileriją[lviii] nėra teisingas. Vokiečių divizijos artilerijos pulke buvo 48 pabūklai (su pėstininkų pabūklais – iki 84), o LK artilerijos pulke – 36 artilerijos pabūklai. 37 mm prieštankinius pabūklus ir 50 mm granatsvaidžius prie lauko artilerijos pabūklų priskaičiuodavo tik sovietai; nors juos ir galima pavadinti artilerijos sistemomis, mūšio lauke šie ginklai sprendžia visiškai kitus uždavinius nei lauko artilerija.
Minėtoje monografijoje autorius pateikė žinias apie 4. ir 5. artilerijos pulkus, skyrelį pavadindamas Tiekimas, ginklai ir ekipiruotė. Ir taip, autorius kruopščiai skaičiuoja trūkumus.  4. artilerijos pulko štabe trūko: 20 proc. aprangos, dujokaukių – 100 procentų, I grupėje: po šalmu dėvimų kepuraičių – 30 proc., šalmų – 80 proc., dujokaukių – 100 proc. II grupėje: aprangos – 15 proc., šalmų – 100 proc., dujokaukių – 100 proc., III grupėje: drabužių – 20 proc., šalmų – 85 proc., dujokaukių – 100 proc. [lix] ir padarė išvadą: „Tai buvo armija, kuri, nepaisant nuolatinės grėsmės, nesimobilizavo ir liko to paties dydžio, patenkindama tik savo poreikius, ir buvo nepajėgi sutelkti pajėgas nei prieš vieną savo potencialų priešininką.“[lx] 
Tačiau pulko pasirengimą reikėtų vertinti pagal kitus rodiklius, pvz., ginklus. Tame pačiame 4. artilerijos pulke 1939 m. sausio 1 d. pagal mobilizacinius planus priklausė turėti ir buvo sekantys pagrindinės ginkluotės kiekiai[lxi]:
                                  Turėjo būti   Buvo
                 Šautuvų                            1551           1551
                 Brno 26 m. lengv. kulk.       26               28
                 08 m. sunkiųjų kulk.              4                  4
                 75 mm patrankų                    26                26
                 105 mm haubicų                   12                12
Kaip matome, artilerija pabūklų turėjo, tad ir be trūkstamų kepurių, dujokaukių ar apatinių baltinių pamainos galėjo vykdyti pilnaverčius kovos veiksmus.
Reikia pripažinti, kad labai stipri buvo vokiečių karo aviacija, kurią greitai sustiprinti Rytprūsiuose buvo lengviau nei kitas ginklų rūšis. Tačiau kokia galinga bebūtų aviacija, miesto kautynėms Klaipėdos dydžio mieste jokios reikšmės ji neturi. Vokietijos karo aviacijai plane Flottenparade jokie taikiniai Klaipėdos mieste ir nenurodyti. Žinoma, ji gali stipriai prisidėti prie Klaipėdos izoliacijos, kad nebūtų įvesti papildomi Lietuvos kariuomenės daliniai. Bet Lietuvos kariuomenės dokumentuose ir operaciniuose planuose Klaipėdos gynimas nuo Vokietijos sausumos kariuomenės nenumatytas, nėra pagrindo tikėtis, kad į Klaipėdą būtų siunčiami pastiprinimai. Labiausiai tikėtina, kad duoti atkirtį tokio nedidelio masto desantui ir vietiniams smogikams pajėgi Klaipėdos įgula galėjo išsilaikyti iki vakaro ir pasitraukti dengiama tamsos, tuo pačiu ženkliai sumažindama vokiečių aviacijos keliamą pavojų.
Pažvelgus į Vokietijos kariuomenę aptariamu laiku galima padaryti keletą pastebėjimų. Prof. Š.Liekio teiginys, kad „Lietuvos kariuomenės mobilizacijai reikėjo kur kas daugiau laiko nei potencialiam jos priešininkui Vokietijai[lxii] nėra tikslus. Čia vertėtų pasiremti itin neblogai pavykusia 1939 m. mobilizacija ir jos patirtimi. Ji nebuvo be trūkumų, tačiau įvyko itin greitai, o atvykusių karių skaičius viršijo numatytus skaičius. Pirminiame etape, be mobilizacijos, Rytprūsiuose Vokietijos kariuomenė geriausiu atveju tegalėjo priešpastatyti tris savo pėstininkų divizijas prieš dvi lietuvių.
 Rytprūsiuose dislokuota kariuomenė negalėjo būti iš karto ir visa mesta prieš Lietuvą, nes:
1. Nebuvo įvykdyta mobilizacija.
2. Dalis pajėgų turėjo likti saugoti sieną su Lenkija.
3. Junginiai ir daliniai stovėjo labai skirtingu atstumu nuo sienos su Lietuva. Aptariamu metu jie nebuvo perkelti iš savo dislokacijos vietų arčiau sienos su Lietuva.
Taigi, jūros desantui išsilaipinus Klaipėdoje, šalia nebuvo pajėgų, kurios pakankamai greitai galėjo pasiekti Klaipėdą ir desantą paremti.
Panagrinėkime, kaip Lietuvos Vyriausiojo kariuomenės štabo skyrius II-as skyrius vertino Vokietijos galimybes staigiam puolimui prieš Lietuvą per 24-30 valandų[lxiii]:
1. Dvi pėstininkų divizijos, sustiprintos artilerija. 1 PD būtų palikę prieš Lenkiją (remdamasis karo su Lenkija patirtimi, aš daryčiau prielaidą, kad vokiečiai nebūtų palikę nei vienos divizijos, sienos apsaugą palikdami tik sienos apsaugos (Grenzwacht) daliniams – EP).
2. Du kavalerijos pulkus ir didžiumą motorizuotų dalinių (tai yra 1. Kavalerijos brigadą (1. ir 2. kavalerijos pulkai, 1. dviratininkų batalionas ir žvalgybinį batalionas (II-o skyriaus įvardinamas kaip SS motorizuotas batalionas, 1939 panaudotas atskirai nuo brigados )) bei 10-o tankų pulko I-ą batalioną. Prof. Š.Liekiui pavyko „aptikti“ šarvuočių pulką, labai gaila, kad jis nenurodo kur[lxiv] – E.P.).
II-as skyrius manė, kad "trečioje paroje" tenka laukti dar 3-4 PD (mano nurodytos 61-a, 206-a, 217-a ir 228-a PD - visos gerokai silpnesnės) ir vieno kavalerijos pulko ( greičiausiai turėtas omeny 4-as kavalerijos pulkas, kuris taiko metu priklausė brigadai, o karo metu suformuodavo pėstininkų divizijų žvalgybinių batalionų kavalerijos eskadronus, pats gi kaip atskiras dalinys turėjo būti išformuotas).
Taigi, Flottenparade parengimo metu Vokietijos sausumos kariuomenei Rytų Prūsijoje reikėjo keleto dienų pasirengti Klaipėdos puolimui, o be sausumos kariuomenės jūrų desanto pasisekimas buvo abejotinas.
Nesunku pastebėti, kad liko nepaminėtas Lietuvos karo laivas „Prezidentas Smetona“. Laivas buvo grynai reprezentacinis, be jokios karinės vertės. Vokietijos puolimo atveju būtų nedelsiant sunaikintas priešo aviacijos arba karo laivų.
Trumpas reziume:
1. Plane Flottenparade numatyti vokiečių jūreivių desantiniai, arba šturmo, būriai savo dydžiu nusileidžia atitinkamiems Lietuvos kariuomenės pėstininkų daliniams ir padaliniams. Vokiečių desanto pulkas lygus nepilnam batalionui, batalionas – kuopai, kuopa – būriui, o būrys – skyriui. Tokio dydžio pajėgos aiškiai nepakankamos ryžtingo Lietuvos kariuomenės pasipriešinimo atveju.
2. Abiejų pusių šaulių ginklai (pistoletai, šautuvai ir karabinai, lengvieji kulkosvaidžiai) yra lygiaverčiai, tačiau sunkieji kulkosvaidžiai, sunkiosios pėstininkų priemonės (minosvaidžiai ir automatiniai pabūklai), lauko artilerija suteikia lietuvių kariams absoliučią ugnies persvarą. Daug galingesni vokiečių laivų pabūklai gali būti panaudoti visiškai saugiai, tačiau itin ribotai ir jų poveikis gatvių kautynėms yra praktiškai nulinis. Jų panaudojimą net ir palankiomis aplinkybėmis labai ribos arba padarys visiškai negalimą nepatikimas arba nutrūkęs ryšys. Jūrų desantas turės ribotus amunicijos išteklius.
3. Ordnungsdienst ir kitų susivienijimų smogikai, ginkluoti tik lengvais ginklais, gali veikti tik smulkiais padaliniais arba atskiromis grupelėmis. Jie gali trikdyti Lietuvos kariuomenės judėjimą, užimti atskirus objektus, tačiau išlaikyti tokius objektus arba pasipriešinti organizuotam, sunkiosiomis priemonėmis ir kitais ginklais sustiprintam pėstininkų puolimui galės tik trumpai arba esant itin palankioms aplinkybėms. Plane nenumatytas desanto ryšys su vietiniais smogikais, todėl jų veikimas gali būti tik spontaniškas ir neorganizuotas. Jų aukšta motyvacija ir ryžtas ženkliai mažėtų gavus atkirtį arba susidūrus su didesnėmis organizuotomis pajėgomis, kaip kad būdinga ireguliariems kovotojams. Kol kas Lietuvos istoriografijoje nėra paskelbta duomenų apie realų kovos veiksmams tinkamų SA smogikų skaičių ir turimus ginklus jų apginklavimui 1938 m. kovo mėnesį, tačiau žinomi duomenys leidžia teigti, kad sukarintos organizacijos buvo suaktyvintos tik 1939 m. pradžioje.
4. Vokietijos laivyno jūreiviai ir Klaipėdos SA bei Ordnungsdienst smogikai yra ženkliai prasčiau apmokyti nei reguliarios sausumos kariuomenės kariai.
5. Desantui keliami uždaviniai užimti svarbiausius objektus sudarytų galimybę juos šiuose užimtuose objektuose arba šalia jų lokalizuoti, imobilizuoti ir pasipriešinimo židinius likviduoti pritrauktų sunkiųjų priemonių, artilerijos ir šarvuočių pagalba. Prie desanto prisišlieję atskiri SA smogikai ar jų grupelės padėtų orientuotis mieste, tačiau tai neturėtų didelės reikšmės desantui užėmus stacionarius objektus.
6. Greitai nesulaukęs sausumos kariuomenės pagalbos desantas susidurtų su nepateisinamai didele rizika būti sutriuškintam. Dalis desanto išsisklaidytų mieste ir būtų priglobti vietinių provokiškai nusiteikusių gyventojų, tačiau realios karinės jėgos šie išsklaidyti likučiai nesudarytų. Puolant Vokietijos sausumos pajėgoms, šie likučiai galėtų smogti pavienius, tačiau nereikšmingus smūgius.
7. Vokietijos sausumos kariuomenė plane tik paminėta, todėl jos veiksmus nagrinėti sunku. Remiantis Š.Liekio pateiktais duomenimis, pakankamai greitas sausumos kariuomenės pajėgų su sunkiaisiais ginklais įžengimas į Klaipėdą abejotinas. Bet kokiu atveju, išankstinio konkretaus ryšių ir bendrų veiksmų su sausumos kariuomene nustatymo nebuvimas neleistų suvienyti jėgas organizuotam puolimui.
Prof. Šarūnas Liekis tiktai paskelbė archyve surastą planą, tačiau jo smulkiau nenagrinėjo, neanalizavo kartu su kitais reikšmingais dokumentais, todėl jo padarytos išvados yra paviršutiniškos ir nepagrįstos. Nepaisant to, kad planas labai konkretus, įtrauktos didelės Vokietijos karinio jūrų laivyno pajėgos, numatyti panaudoti desanto daliniai per maži ir per silpnai ginkluoti, kad vieni pajėgtų užtikrintai užimti Klaipėdą. Tai, kad plane nenumatytas konkretus bendradarbiavimas su sausumos kariuomene, aviacija ir vietiniais smogikais leidžia daryti prielaidą, kad planas Flottenparade buvo daugiau deklaratyvus atsakas į susidariusią situaciją. Be jokios abejonės, Lietuvai atsisakius patenkinti Vokietijos reikalavimą, 1939 m. kovo 20 d. arba vėliau šis planas būtų buvęs panaudotas kaip vertingas ruošinys karo veiksmų planavimui ir suderintas su bendru Vokietijos ginkluotųjų pajėgų veikimu. Esant atitinkamiems politiniams sprendimams ir valiai, Lietuvos kariuomenė buvo pajėgi tikėtinai sėkmingai Klaipėdos gynybai nuo plane Flottenparade numatyto desanto. Taip pat tikėtinas atsiplėšimas nuo priešo pajėgų, atsitraukimas ir susijungimas su spėjusiomis mobilizuotis ir užimti palankią gynybos liniją Lietuvos kariuomenės dalimis.


[i] Liekis, Š. „Laivyno paradas“ ir neįvykusi Klaipėdos okupacija 1938 m. Nežinomi Lietuvos ir Vokietijos santykių puslapiai: http://www.genocid.lt/Leidyba/16/liekis.htm [žr. 2010-05-10]
[ii] Liekis, Š.  1939– the year that changed everything in Lithuania's history. Amsterdam, NY, 2010.
[iii] Liekis, Š. 1939 m. Vokietijos karinė agresija ir Lietuvos galimybės valdyti karinę krizę. ACTA HISTORICA UNIVERSITATIS KLAIPEDENSIS, p. 104-112.
[iv] Liekis, Š. „Laivyno paradas“ ir neįvykusi Klaipėdos okupacija ...
[v] Ten pat.
[vi] „Detalios Vokietijos parengiamųjų veiksmų analizės“, kurios nebuvimu Š.Liekis apkaltino „Lietuvos karines struktūras“, jo paties straipsnyje, deja, nepavyko surasti.
[vii] Liekis, Š. 1939 m. Vokietijos karinė agresija..., p.
[viii] Kuizinas,V. Jūra ir jos gynimas. Kardas, 1938, Nr. 4, p. 80-82.
[ix] Šimkus, K. Dėl straipsnio Jūra ir jos gynimas. Kardas, 1938, Nr. 7, p. 169.
[x] Daukantas, T. Jūrų sienų gynimas// Mūsų žinynas, Kaunas, 1923, Nr. 12, p. 424.
[xi] Ten pat, p. 428.
[xii] Ten pat, p. 429.
[xiii] Surgailis, G. Lietuvos karinis laivynas 1935-1940. Vilnius, 2003, p. 121-122.
[xiv] Liekis, Š.  1939– the year that changed ..., p. 104.
[xv] Internetinis karinio Vokietijos laivyno archyvas: http://www.deutsches-marinearchiv.de/; internetinė enciklopedija: http://www.enzyklo.de/Begriff/Marinesto%C3%9Ftruppkompanie, [žr. 2010-12-29].
[xvi] Liekis, Š.  1939– the year that changed ..., p. 88-89.
[xvii] Planas „Flottenparade“ 1939 m. kovo 18 d. , versija Nr. 3, III str., b) ir c) p., žr.: Š.Liekis. „Laivyno paradas“....
[xviii] Pėstininkų statutas. D.II. Kautynės. Kaunas, 1939. III skirsnis Gyvenamųjų vietų kautynės, str. 625-642, p. 224-228.
[xix] Planas „Flottenparade“ 1939 m. kovo 18 d. , versija Nr. 3, II straipsnis., žr.: Š.Liekis. „Laivyno paradas“ ...
[xx] Liekis, Š. 1939 m. Vokietijos karinė agresija..., p. 107.
[xxi] Pėstininkų statutas. D.II. Kautynės..., str. 23, p. 18-19.
[xxii] Pėstininkų statutas. D.II. Kautynės..., str. 23 punktas g), p. 19
[xxiii] Planas „Flottenparade“ 1939 m. kovo 18 d. , versija Nr. 3, III straipsnis, b) ir c) punktai, žr.: Š.Liekis. „Laivyno paradas“ ...
[xxiv] Pėstininkų statutas. D.II. Kautynės..., str. 33, p. 24-25.
[xxv] Pėstininkų statutas. D.II. Kautynės...,str. 782, p. 272.
[xxvi] Pėstininkų statutas. D.II. Kautynės..., str. 250, p. 112.
[xxvii] Pėstininkų statutas. D.II. Kautynės..., VIII skirsnis Kautynės be artilerijos, str. 705-708, p. 246-247.
[xxviii] 1938-03-05 4-o artilerijos pulko vado gen. št. plk. Juodišiaus slaptas raportas III pėstininkų divizijos vadui – LCVA, f. 1373, ap. 1, b. 287, l. 3.
[xxix] Pėstininkų statutas numatė artileriją priskirti šaulių batalionams (būriais (2 pab.) arba skyriais (1 pab.)), tačiau ypatingomis sąlygomis lydimąją artileriją buvo numatyta duoti ir kuopų vadams: Pėstininkų statutas. D.II. Kautynės...,  str. 111, p. 63.
[xxx]  Liekis, Š.  1939– the year that changed ..., p. 83.  
[xxxi] Ten pat., p. 82-83.
[xxxii] Liekis, Š. 1939 – the year that changed..., p. 85.
[xxxiii] Liekis, Š. 1939 – the year that changed..., p. 85.
[xxxiv] Nauji čekiški arba belgiški Mauser sistemos šautuvai.
[xxxv] Priedas prie 1939-04-14 d. rašto Nr. 332/t sl., LCVA, f. 929, ap. 3, b. 1024, l. 23.
[xxxvi] Jokubauskas, V. Lietuvos kariuomenės parengti Klaipėdos ir Klaipėdos krašto gynimo planai ir realybė 1939 m. ACTA HISTORICA UNIVERSITATIS KLAIPEDENSIS, p. 87.
[xxxvii] Štabų žinynas. Kaunas, 1938, p. 166, 168.
[xxxviii] Jokubauskas, V. Lietuvos kariuomenės parengti Klaipėdos..., p. 92.
[xxxix] Liekis, Š. 1939 m. Vokietijos karinė agresija..., p. 107.
[xl] Booklet 1937 – 1987. 50 Jahre Panzer-Regiment 10. Augustdorf,  Oct 1987, p. 8.
[xli] 1939-03-19 11 val. slaptas Kariuomenės štabo II skyriaus biuletenis Nr. 3, LCVA, F. 929, Ap. 3, B. 1022, L. 12.
[xlii] 1939-03-20 11 val. slaptas Kariuomenės štabo II skyriaus biuletenis Nr. 4, LCVA, F. 929, Ap. 3, B. 1022, L. 14.
[xliii] Pvz., vokiečių karių bazinis parengimas baigdavosi 50 km žygiu.
[xliv] Operatyvinis planas Nr. 2, LCVA, f. 929, ap. 3, b. 994, l. 6.
[xlv] Fotokortelė, LCVA, f. 929, ap. 3, b. 994.
[xlvi] Mapa komunikacyjna, 1938.
[xlvii] Fotokortelė, LCVA, f. 929, ap. 3, b. 994.
[xlviii] Mapa komunikacyjna, 1938.
[xlix] Jokubauskas, V. Lietuvos kariuomenės parengti Klaipėdos..., p.  86.
[l]  Internetinė prieiga: http://www.chakoten.dk/dan_army_090440_1.html [Žr. 2012-08-08]
[li] Liekis, Š. 1939 m. Vokietijos karinė agresija..., p. 106.
[lii] 1936 m. užsakytų ir gautų ginklų bei municijos sąrašas Nr. 2, LCVA, f. 1, ap. 1, b. 447, l. 9.
[liii] Ten pat, l. 8.
[liv] Buchner, A. Die Deutschen Infanteriewaffen 1939-1945. Waffen-Arsenal /Waffen und Fahrzeuge der Heere und Luftstreitkräfte//,  Band 186, Wölfersheim-Berstadt, p. 25.
[lv] Karinių dalinių ginklų ir šaudmenų žinios, LCVA, f. 3, ap. 1, b. 460, lapai nesurišti ir nesunumeruoti.
[lvi] Ten pat.
[lvii] Bryja, M. Piechota niemiecka 1939–1945, Warszawa, 1999, s..
[lviii] Liekis, Š. 1939 m. Vokietijos karinė agresija..., p. 106.
[lix] Suplies, arms and equipment, in: Liekis, Š. 1939 – the year that changed..., p. 323-324.
[lx] Ten pat, p. 325.
[lxi] Karinių dalinių ginklų ir šaudmenų žinios, LCVA, f. 3, ap. 1, b. 460.
[lxii] Liekis, Š. 1939 m. Vokietijos karinė agresija..., p.110
[lxiii] Operacijų planas Nr. 2, LCVA, f. 929, ap. 3, b. 994, l. 6.
[lxiv] Liekis, Š. 1939 m. Vokietijos karinė agresija..., p. 106.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą